en ucuz Zeban-ı Türki

, kelepir Zeban-ı Türki, toptan Zeban-ı Türki
kelepir.com'da Ücretsiz İlan VerHemen Üye olİlanını yayınla, milyonlara ulaş
%15

Zeban-ı Türki

Stok Kodu: 442504
Liste fiyatı: 50,00 TL
42,50 TL
Kazancınız: 7,50 TL (15%)
Kelepir Kitap
Mağaza
Ürün Adı
Fiyat
 
Farklı dilleri konuşan kavimlerin tarih boyunca birlikte yaşamaları, ticaret ilişkileri, birbirleriyle savaşmaları, göç etmeleri gibi sebepler; daha çok din etkisiyle gelişen tek dilli sözlüklerin yanında, iki dilli sözlüklerin de ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Buna ilave olarak bir toprak üzerindeki hâkim gücün etki alanını genişletmek ve pekiştirmek için de dili kullandığı görülmektedir. Böylece kültürün taşıyıcısı dilin temel malzemesi niteliğindeki sözlükler telif edilmiştir.Türklerin dilini öğreniniz, çünkü onların egemenliği uzun sürecektir. şiarıyla yola çıkan Divanü Lugatit-Türk müellifinin de aynı kaygıyla hareket ettiği açıktır. Türkçe ve Farsça üzerinden iki milletin kültür derinliğini karşılaştıran Ali Şîr Nevâyî de bu düşüncenin kuvvetli temsilcilerindendir. Zebân-ı Türkînin, diğer adıyla Kélür-nâmenin içeriği de benzer endişeyi yansıtmaktadır. Bu eser, Hindistan topraklarında hüküm süren Babur İmparatorluğunun dil mülkünde inşa ettiği tâc mahallerden biridir. Nitekim Muammed Ya¡ûb-ı Çîngî, atalarının dilini yaşatarak böyle bir iz bırakmak kaygısında olduğunu eserinde belirtmiştir. Elinizdeki çalışma, Türk sözlükçülüğünün mütevazı bir halkasını teşkil eden bu eseri gün yüzüne çıkarmaya matuftur. Zebân-ı Türkînin tespit edilen bütün nüshaları üzerine kurduğumuz tenkitli metni esas alan bu çalışma, bir giriş üç bölüm halinde düzenlenmiştir: Giriş bölümünde Çağatayca sözlüklerden kısaca bahsedildikten sonra Muammed Ya¡ûb-ı Çîngî, Kélür-nâme ve bununla ilgili çalışmalar tanıtılmıştır. Eserin imla, ses ve şekil özelliklerinin incelendiği birinci bölümde örnek kelimelerin numaraları tıpkıbasımlara göre düzenlenmiştir. İkinci bölümde, metni kurarken takip edilen yol izah edilmiş ve Kélür-nâmenin tenkitli metnine yer verilmiştir. Üçüncü bölüm ise biri Çağatayca diğeri Farsça iki dizinden oluşmaktadır. İlkinde kelimelerin yerleri, anlamları ve gerekli açıklamalar verilirken ikincisinde sadece yerler belirtilmiştir. Giriş, inceleme ve dizindeki alıntıların bulunduğu eserler de kısaltmalarıyla birlikte Kaynaklar bölümünde gösterilmiştir. Kitabın sonuna, araştırmacıların metni daha kolay takip etmelerini sağlamak amacıyla, değerlendirilen bütün nüshaların tıpkıbasımları eklenmiştir.
Basım Yılı:
2012-4-2
Baskı No:
1. Baskı
Cilt Tipi:
Karton
Ebat:
17,5x24,5
ISBN:
9786054370184
Kağıt Cinsi:
1. Hm. Kağıt
Sayfa Sayısı:
738
Yayınevi:
Fenomen Yayıncılık
Yazar:
Funda Kara
kelepir ve En ucuz fiyatları karşılaştır ! Kelepir kitap nereden alınır? En ucuz cep telefonu fiyatları hangi sitede kaç lira? 
 
* Sitemizde yer alan bilgiler üzerine büyük bir hassasiyet göstersek de tüm bilgilerin %100 doğru olduğu garanti edilememektedir.
* Ürün fiyatları ve satılan ürüne ait özellikler satıcıdan doğrulanmalıdır. Yukarıdaki listede tüm satıcılar yer almayabilir.
* Kelepir.com'da bulunan eksik veya hatalardan, buna bağlı yapılan tüm işlemler ve zararlar ile 3. kişilere ait zararlardan Kelepir.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.