en ucuz Hanefî-Mâturîdî Gelenekte Kıyas İçerikli İstidlâl; Hulviyyât Örneği

, kelepir Hanefî-Mâturîdî Gelenekte Kıyas İçerikli İstidlâl; Hulviyyât Örneği, toptan Hanefî-Mâturîdî Gelenekte Kıyas İçerikli İstidlâl; Hulviyyât Örneği
kelepir.com'da Ücretsiz İlan VerHemen Üye olİlanını yayınla, milyonlara ulaş
%30

Hanefî-Mâturîdî Gelenekte Kıyas İçerikli İstidlâl; Hulviyyât Örneği

Stok Kodu: 428870
Liste fiyatı: 25,00 TL
17,50 TL
Kazancınız: 7,50 TL (30%)
Kelepir Kitap
Mağaza
Ürün Adı
Fiyat
 
Hanefî- Mâturîdî gelenek, kıyası da içeren istidlâl yöntemlerini ustalıkla kullanmıştır. Bu istidlâllerde dikkat çeken hususlar, muhatabı ikna çabası yanında kendi içinde tutarlılık ve formel anlamda olmasa da genel mantık kurallarının uygulanması olarak sıralanabilir. Ayrıca onların, bir meseleyi açıklarken tutarlı, iç içe ve peş peşe istidlâlde bulunmaları, kuvvetli bir zihin disiplinine sahip olduklarını göstermektedir. Hanefî- Mâturîdî gelenek, ibadetler sahasında kıyasın kullanımına sıcak bakmamasına rağmen, fürû' ile ilgili eserlerde kıyasa ve istihsana yer vermiştir. Hulviyyât'ta bu konuda birçok örneğe rastlamaktayız. Orjinal metni Eski Anadolu Türkçesi olan eser, Hanefî- Mâturîdî geleneğinin istidlâl ve kıyas algısını itikâdî ve fıkhî sahada örneklendirme ve izah etmede oldukça katkı sağlamıştır. Hanefî- Mâturîdî gelenek, Kelâm İlmi'nde kıyasa dayalı istidlâlde bulunurken akla çizdiği sınırı Fıkıh Usulû konularında da korumuştur. Bu sınır, vahiyden elde edilen veriyi anlama ve yorumlamadan ibaret olup, aklı vahyin yerine koymak değildir. Diğer yandan ibadetler gibi illeti aklın sahası dışında görülen alanlarda aklı "vahyi anlama'' görevi sınırlarında tutma eğilimi, aynı düşünçenin uygulama sahasındaki uzantısı olarak değerlendirilebilir.
Basım Yılı:
2015-6-24
Baskı No:
1. Baskı
Cilt Tipi:
Karton
Ebat:
13,5x19
ISBN:
9786059825399
Kağıt Cinsi:
Kitap Kağıdı
Sayfa Sayısı:
411
Yayınevi:
Serüven Kitap
Yazar:
Nail Karagöz
kelepir ve En ucuz fiyatları karşılaştır ! Kelepir kitap nereden alınır? En ucuz cep telefonu fiyatları hangi sitede kaç lira? 
 
* Sitemizde yer alan bilgiler üzerine büyük bir hassasiyet göstersek de tüm bilgilerin %100 doğru olduğu garanti edilememektedir.
* Ürün fiyatları ve satılan ürüne ait özellikler satıcıdan doğrulanmalıdır. Yukarıdaki listede tüm satıcılar yer almayabilir.
* Kelepir.com'da bulunan eksik veya hatalardan, buna bağlı yapılan tüm işlemler ve zararlar ile 3. kişilere ait zararlardan Kelepir.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.