Emlak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Hukuki hususlar:


A) Tapu Kaydı;

Bir taşınmaz hakkında en sağlıklı bilgi taşınmazın bağlı bulunduğu ilçenin tapu sicil müdürlüklerinden öğrenilebilir. Emlak satın alırken taşınmazın tapu kaydında ilk olarak bakılması gerekenler şunlardır:

1- Emlak Satıcısının gerçek sahibi olup, olmadığı araştırılmalıdır.
2- Taşınmazın yüz ölçümü, tescil tarihi ve mükerrer tapu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Taşınmazın tek kişiye mi ait olduğu yoksa müşterek mülkiyet mi olduğu da önemlidir.
3- Tapu kütüğünün şerhler ve beyanlar hanesi kontrol edilmelidir. Şerhler hanesindeki ipotek veya haciz şerhleri ileride taşınmazla ilgili davalara muhatap olmanıza yol açabilir. Bunun yanında taşınmaz üzerinde kurulmuş olan bir ayni hakta konutun kullanıldığı müddet içerisinde ev sahibini sıkıntıya sokabilir. En ideali, tapu kütüğünde her hangi bir şerh veya takyidat bulunmayan tapudur.
4- Kat irtifakının kurulup kurulmadığına, satılan konut aile konutu ise eş muvafakati alınıp alınmadığına mutlaka bakılmalıdır. Aksi takdirde ileride açılacak tapu iptal davasında tapu devredilse bile tapu iptaliyle karşı karşıya kalınabilir.
5- Kadastro müdürlüğüne giderek almak istenilen gayrimenkulün haritasına bakılmalıdır. 
6- Tapu işlemi sırasında alınacak konutun değerini yeniden değerleme oranlarına göre hesaplanarak beyan edilmelidir. Çünkü beyan edilen değer, emlak vergi değerine göre eksikse ileride vergi cezası oluşacaktır. Aynı zamanda eksik harç yatırılacağından dolayı tapu harcının eksik kısmı da cezalı olarak tahsil edilecektir.
7- Kat Mülkiyeti Kanununda apartman dairesi 'bağımsız bölüm' olarak adlandırılmaktadır. Binanın hangi bölümlerinin 'ortak alan', hangi bölümlerinin 'eklenti', hangi bölümlerinin 'bağımsız bölüm' olduğu; her bağımsız bölüme ne kadar 'arsa payı' düştüğü öğrenilmelidir.
8- Yine tapu sicil müdürlüğünde bulunan Yönetim planı incelenmeli, apartmanın ne için tahsis edildiği, kat maliklerinin hak ve borçları öğrenilmelidir. Bu, ileride komşular veya yönetim ile ortaya çıkabilecek ihtilafları da asgariye indirmenizi sağlar.
9- Satıcının ekonomik durumunu ve satma sebebini de araştırmanızı daire alırken dikkat edilmesi gerekenlerden olduğunu ek olarak belirteyim.

B) Belediyeden Öğrenilmesi Gereken Bilgiler

Öncelikle gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeden taşınmazın emlak vergi değeri öğrenilmelidir. Bu sayede hem emlak vergi değerinin tahmin edilenden yüksek olması durumunda ceza ile karşılaşma ihtimali azalacak, hem de bu değer taşınmazın piyasa rayici hakkında bilgi verecektir. Bunun yanı sıra konutun iskan durumunu, yani yapı kullanım izninin alınıp alınmadığına dikkat edilmelidir. Zira iskanı olmayan bir konut için kredi alamadığınız gibi oturmaya başladığınızda şebeke suyu değil şantiye suyu kullanabilirsiniz. (Şantiye suyu daha pahalıdır). Taşınmazın belediyenin imar planında konut alanı olup olmadığı tespit edilmelidir. Bu daha çok maket üzerinden ya da projeye dayalı satışlarda dikkat edilmesi gereken bir konudur ve önemlidir. İmarda çevredeki taşınmazların hangi amaçlara tahsis edildiği de önemlidir.. Çevresi ticaret alanı olarak ayrılmış bir gayrimenkulün ileri ki tarihlerde prim yapması olağandır.


 Araç alırken nelere dikkat edeceğiz?

 2.el bir araç alırken çok daha dikkatli davranmak gerekiyor. Çünkü piyasada karşınıza sıklıkla çıkacak çok fazla dolandırıcı, hurda araç tamir edip bakımlı  kazasız ve temiz diyerek satan satıcılar, bu tür hasarı kayıt altında olmayıp tramerden sorgulandığında kayıt çıkmayan, kazasız sanılan araçlar, ağır hasardan  dolayı pert raporlu araçlar, ticari olarak kullanılmış ve hususiye çevrilmiş araçlar, kilometreleri ile oynanmış km si düşürülmüş araçlar, ağır motor, mekanik ve  şanzıman arızası olan idareten tamir edilmiş araçlar araç alırken çokça karşılaşacağımız durumların başında geliyor. Araç alacağımız zaman dikkat edilecek  hususları şöyle sıralayabiliriz;

- Öncelikle yetkili servis bakımlı ve tüm bakım onarım ve hasar kayıtları kilometreleri ile birlikte kayıtlı olan araçları almaya özen gösteriniz.

- Beğendiğimiz aracın şasi ve motor numarasının ruhsatla uyuştuğunu araç bilgilerinin plakasının marka ve modelinin doğru olduğuna bakınız ve emin olunuz.

- Aracın ruhsatındaki ilk tescil tarihinin aracın model yılı ile aynı olduğundan emin olunuz (pert veya ticariden çıkma olmadığına emin olmak için)

- Aracın plaka, şasi no ve motor no sorgusu yapınız.

- Sigortacınız aracılığı ile aracın pert raporu ve ağır hasar kaydı olmadığını ve kaçıncı sahibi olacağınızı öğrenin.Çok fazla el değiştirmiş araçların büyük bir sıkıntıları olabileceğini unutmayınız.

- Alacağınız aracın kaporta aksamında değişen ve boyanan parçaları olmayan kazasız araçları seçmeye çalışın veya ne kadar az boyanan veya değişen parça var ise o kadar makbul olacaktır.

- Mümkün olduğu kadar düşük km li ve bakımlı araçları almaya çalışınız.

- Kesinlikle şasiler, ana direkler, bagaj havuzu düzeltilmiş ,hava yastıkları açılmış veya tamir görmüş araçları almamaya özen gösterin.

- Aracın içini dışını iyi inceleyin,ortalama bir kullanıcıda bakımları düzenli yapılmış özenle kullanılmış bir araç 200-250 bin km ye kadar pek yıpranmaz. Eğer araç içi ve dışı çok yıpranmış ise km'sinden şüphe duymalısınız. Piyasada 5 yaşını geçmiş birçok aracın km sinin düşürülmüş olduğunu unutmayınız.

- Uzaktaki satıcıya kesinlikle sanal ortamlardan banka veya ptt havalesi ile kaparo olarak para veya başka ziynet değeri olan meta ve menkul göndermeyiniz.

-Almayı düşündüğünüz aracı yetkili servisine veya ekspertiz şirketine muayene ettiriniz ve raporu ile satıcının söylediklerinin tuttuğuna emin olunuz.

-Aracınızı satarken çek senet veya taksit dahil başka ödeme türleri ile satmayın sadece nakit işlem yapınız.

-Noter hariç hiçbir yerde almayı düşündüğünüz araca para veya ödeme yapmayınız.

- Aldığınız aracın yedek anahtarı ve kullanım kılavuzunu tam ve eksiksiz olarak teslim alınız.

Sevgili üyelerimiz; bu genel kurallara sıkı sıkıya uyduğumuz taktirde kazalı, km ile oynanmış arızalı veya sıkıntıları olan araçlardan uzak kalabiliriz ve aldığımız aracı uzun yıllar güven ile kullanabiliriz. Unutmayınız aldığınız araca sadece para vermiyoruz aynı zamanda canımızı ve sevdiklerimizi bu araçlarla taşıyoruz. Umarım bu yazdıklarımız siz değerli üyelerimize aydınlatıcı bir rehber olacaktır. Saygı ve sevgilerimizle.


Alışverişleriniz İçin Güvenlik Önerileri

Alacağınız ürünü görmeden almayınız.

Tanımadığınız kişilerle kimlik,kredi kartı ve banka  bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayınız.

Herhangi bir şekilde para transferi yapmayınız.